Retro ile Vintage Parke arasındaki farklar

VINTAGE “gecmisin modasina ait” anlamina gelen genel bir tanimken, RETRO belli bir donemi – 1960-70lerin basi- tarif eden spesifik bir ketagoridir. kabaca her retro vintage sayilabilirken, vintage olan her sey retro degildir; gectigimiz yuzyila, 20li, 30lu, 40li, 50li, 80li, 90li yillara ait herhangi bir sey olabilir. bu donemlerin tumunun o zamanin genel stilini betimleyen ayri bir ismi vardir. ancak retro akimi muhtemelen son yuzyilin en fazla alani etkilemis akimi oldugundan, vintage modasi dunyayi sarinca en cok ragbet goren tarzin retro olmasi retro/vintage kavramlarinin birbirine karismasina sebebiyet vermis olabilir.

VINTAGE, antika kadar eski olmamakla birlikte, birkaç on yıllık parke, zemin döşeme gibi modadan nasibini alan eski ürünler için kullanılan bir sıfattır. isim olan vintage’ın türkçe karşılığı ise bağ bozum’dur.

RETRO ise geri, geriye doğru anlamına gelen bir ön ektir ve moda dünyasında “geçmişe ait” / “geçmişe ait gibi” anlamlarında kullanılan bir sıfattır.
vintage, yani gerçekten eski parkelerden oluşan bir stile retro diyebiliriz. vintage görünümlü yeni ürünler de retrodur, bunlara vintage denemez.

yani bir stilden bahsederken retro dersek ürünler gerçekten eski veya yeni olabilir. fakat ürün bazında düşündüğümüzde, Vintage gerçekten eski ürünler için; RETRO ise sadece “eski gibi görünen” yeni ürünler için kullanılır.

vintage; eski, retro; eski gorunumlu yeni.biri kullanilmistir digeri kullanilmamis.

Antika nasıl ki ünlü bir kişiye ait bir eşya veya belirli bir dönemin nev-i şahsına münhasır lüks sınıfından bir eşya ise ise Vintage eski olmasına rağmen lüks sınıfına girebilecek ya da ünlü bir şahsiyet tarafından kullanılmamış bir eşyadır. Retro ise Vintage göre daha yakın tarihli, herhangi bir alamet-i farikası olmayan eski eşyalardır.

Vintage, eski olan, ama 100 yıldan eski olmadığı için antika sayılmayan şeylere verilen isimdir.

Retro, yeni olan ama eskinin izlerini taşıyan şeydir.