AB STANDARTLARI LAMİNAT PARKE

Piyasadaki laminat zeminlerde bolca seçim var. Her üretici, ihtiyaçlarınıza uygun doğru ürünü aldığını iddia ediyor. Bununla birlikte, kalite ve uygulama alanları, bir laminat parkeden diğerine büyük ölçüde değişebilir. Neyse ki, Avrupa standartları doğru seçeneği seçmenize yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

AVRUPA KURAL KİTABI

Geçtiğimiz on yıllar boyunca, Avrupa standartları ve düzenlemeleri hayatımızda önemli bir rol oynuyor. Sevkıyat konteynırlarının boyutunu reçetelemekten, yemek yediğimiz yiyeceklerin maksimum seviyelerini dikte etmekten, birkaç örnek vermek gerekir. Zaman zaman aşırı korumacı veya mantıksız görünse de, bu kurallar genel olarak bizi korumak ve daha iyi yaşam ve çalışma koşulları yaratmak için tasarlanmıştır.
LAMİNAT STANDARDI

1990’ların sonlarında AB, laminat zemin kaplamaları için özellik gereksinimlerini ve test yöntemlerini belirten standart EN 13329’u getirdi. Aynı zamanda, EN 685’e dayanan, hangi alanlarda ve hangi koşullarda laminat zeminlerin kullanılacağını belirten bir sınıflandırma sistemi içerir.
Sınıflar 21 ila 23, evde kullanım için bir döşeme uygundur, sınıflar 31 ila 34, döşeme daha yoğun, ‘ticari’ kullanım için uygundur. Sınıflar 41 ila 43, bir zeminin endüstriyel ortamlarda kullanılabileceğini gösterir. İlk rakam, genel çevre (2: yerli, 3: ticari, 4: endüstriyel) hakkında bir fikir verirken, ikinci basamak bu kullanımın “hafif” (1), “ılımlı” (2), “ağır” (3) ve ‘çok yoğun’ (4).

GENEL BAKIŞ

Sınıf 21 Hafif ev kullanımı
Sınıf 22 Orta derecede evde kullanım
Sınıf 23 Ağır ev kullanımı
Sınıf 24 Çok yoğun ev kullanımı
Sınıf 31 Hafif ticari kullanım
Sınıf 32 Orta düzeyde ticari kullanım
Sınıf 33 Ağır ticari kullanım
Sınıf 34 Çok yoğun ticari kullanım